Zrównoważony rozwój
Jesteśmy eko-efektywni

Stosujemy oświetlenie LED we wszystkich naszych sklepach

Zamontowaliśmy pokrywy szklane w meblach mroźniczych

Sterujemy oświetleniem przy pomocy czujników ruchu

Stosujemy energooszczędny system sterowania klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem

Zamontowaliśmy drzwi rozwierane w regałach chłodniczych

Ogrzewamy ciepłem odzyskanym z instalacji chłodniczej

image
Zwiększamy wydajność operacyjną

Stosujemy RECYKLING – ograniczamy zużycie surowców naturalnych i zmniejszamy ilość odpadów

Drukujemy EKO-GAZETKI – większość naszych prospektów wykonana jest z papieru ekologicznego 71% (ecolabel)

Dbamy o humanitarne traktowanie zwierzą w tym ryb  – AKCJA KARP – nie sprzedajemy karpia żywego

Administrujemy ekologicznie edukując naszych pracowników między innymi przez stosowanie tabliczek przypominających o oszczędzaniu energii elektrycznej, wyłączaniu trybu czuwania w urządzeniach biurowych, czy też wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa

Minimalizujemy zużycie materiałów eksploatacyjnych i papieru

Przy produkcji tekstyliów (KIABI) stosujemy zasadę eko-designu – do swoich kolekcji wprowadziliśmy T-shirty szyte z bawełny ekologicznej

image
Nasze praktyki w raporcie CSR

Forum Odpowiedzialnego Biznesu corocznie wydaje Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Główną część stanowi podsumowanie działań z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju, zgłaszanych przez firmy na przełomie grudnia i stycznia.
Najnowsza edycja zawiera 1958 przykładów dobrych praktyk (1696 w poprzedniej edycji), które zostały zgłoszone przez 225 firm.

W raporcie już po raz trzeci zostały uwzględnione również dobre praktyki CSR Grupy Schiever w Polsce, będące naszą odpowiedzią na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zgodnie z misją naszej Grupy, inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu na stałe wpisane są w naszą kulturę organizacyjną.
Niezmiernie się cieszymy, że nasza ciągła praca nad rozwojem kluczowych dla nas obszarów CSR, takich jak, zaangażowanie społeczne, troska o środowisko naturalne, rozwój naszych pracowników oraz ład organizacyjny przynosi wymierne efekty.

Do raportu dobrych praktyk „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” za rok 2020, Forum Odpowiedzialnego Biznesu zakwalifikowanych zostało łącznie 6 praktyk Grupy Schiever w Polsce, które zostały opisane w najnowszym wydaniu raportu.

1. Praktyki nowe – opublikowane po raz pierwszy w raporcie za 2020 rok:

• Kodeks Postępowania dla Partnerów Biznesowych Grupy Schiever w Polsce
• Segregacja odpadów w Grupie Schiever

2. Praktyki wieloletnie – opublikowane już we wcześniejszych edycjach raportów, w latach poprzednich:

• Rezygnacja ze sprzedaży żywego karpia
• Wolontariat Pracowniczy „DobroCzynni”
• Zakupy do własnego opakowania
• Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas

Raport CSR 2020

image
Torby bumerang w naszych sklepach

Zgodnie z ideą „Zero waste” w naszych sklepach wprowadziliśmy torby bumerangi.

Celem tej inicjatywy jest ograniczenie ilości plastikowych toreb na zakupy.

Klienci mogą zapakować swoje zakupy w bezpłatne reklamówki i zwrócić przy okazji kolejnych zakupów. Z drugiej strony jeżeli posiadają w domu za dużo własnych, czystych reklamówek lub toreb płóciennych, mogą pożyczyć je innym osobom przynosząc do naszego sklepu.

W ten sposób siatki na zakupy krążą niczym bumerang, a Klienci nie mają potrzeby kupowania nowej reklamówki.

image
Eliminujemy plastikowe torby w sklepach

Pakowanie produktów w opakowania, które przyniesie z sobą klient to kolejna propozycja wdrożona w naszych sklepach zgodna z ideą „Zero Waste”.

Głównym celem jest wspólne dbanie o nasze środowisko.
Klienci, po uprzednim zważeniu w koszyku wybranych produktów, mogą spakować je do własnego opakowania. My rekomendujemy, aby były to szklane pojemniki, papierowe lub materiałowe torebki.

image
Raporty dobrych praktyk grupy Schiever w Polsce
Myślimy społecznie!

NASZ CEL: BUDOWANIE DŁUGOTRWAŁYCH RELACJI Z OTOCZENIEM, W KTÓRYM FUNKCJONUJE NASZA FIRMA

Działania CSR
Wspieramy lokalną przedsiębiorczość poprzez eksponowanie lokalnych win lub innych lokalnych produktów
Na terenie naszych galerii handlowych promujemy akcje wszelkich placówek kulturalno-oświatowych, stowarzyszeń charytatywnych czy też lokalnych urzędów miast na terenie sklepu
Aktywnie staramy się działać w lokalnych społecznościach poprzez różnego rodzaju lokalne akcje naszych sklepów
Dbamy o zatrudnienie i rozwój lokalnej społeczności tworząc nowe miejsca pracy i organizując praktyki zawodowe w naszych hipermarketach
image
W roku 2017 w ramach naszej pierwszej akcji w ramach projektu DobroCzynni ponad 60 wolontariuszy pomogło 750 osobom, a także poprawiło warunki bytowe 60 psom i 24 kotom.

W roku 2018 prawie 60 wolontariuszy z naszej firmy podarowało swoje serce i bezinteresowną pomoc, czego efektem była pomoc 85 osobom dorosłym, 64 dzieciom oraz 115 bezdomnym zwierzakom.

W 2019 roku w różnych projektach wolontariackich wzięło udział aż 7 sklepów bi1, 2 sklepy Auchan i centrala Schiever w Poznaniu. W sumie we wszystkich akcjach pomogliśmy ponad 460 osobom dorosłym i dzieciom oraz 216 zwierzakom. Do tego sukcesu przyczyniło się aż 84 wolontariuszy!

W 2020 roku udało się pomóc: zwierzakom w 2 schroniskach organizując dla nich miejsca do spania, przebywania i zabawy oraz kupując karmę, społecznościom lokalnym sadząc kilkadziesiąt drzewek w Raciborzu, dzieciom niepełnosprawnym organizując dla nich grę terenową (30 dzieci). W tym roku do tego sukcesu przyczyniło się 41 wolontariuszy!
Beneficjenci 2017: domy dziecka, hospicjum, przedszkole, szkoła, poradnia rozwojowa, środowiskowy dom pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schronisko dla zwierząt.

Beneficjenci 2018: domy seniora, dom samotnej matki z dziećmi, placówka opiekuńczo-wychowawcza, ośrodek interwencji kryzysowej, placówka oświatowo-wychowawcza a także 2 schroniska da zwierząt.

Beneficjenci 2019: 2 domy dziecka, fundacja "Na Pomoc Zwierzętom”, fundacja aktywnej rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”, Hospicjum Palium, schroniska bezdomnych zwierząt, żłobek "Krzyś, Centrum Rozwoju w Legnicy oraz harcówka w Bielsko-Białej.

Beneficjenci 2020: fundacja aktywnej rehabilitacji „FAR”, schroniska bezdomnych zwierząt w Mysłowicach, miasto Racibórz, Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych SOKOŁY, Hospicjum w Wałbrzychu, Fundacja Felineus w Rzeszowie
Odnowienie i uporządkowanie ogrodu
Hospicjum Palium Poznań
image
Remont po zalaniu harcówki
ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Beskidzki
image
Remont sali do nauki
Domu Dziecka im. Dominika Savio
image
Uporządkowanie terenu dla
podopiecznych Stowarzyszenia SOKOŁY
image
Wykonanie zabawek, drapaków i gry
dla Fundacji Felineus w Rzeszowie
image
Sprzątanie Schroniska w Mysłowicach
pomoc bezdomnych zwierzętom
image
Zagospodarowanie tarasu
w Wałbrzyskim Hospicjum
image
Zakup i posadzenie drzewek
w obrębie Raciborza
image
Nasze działania prospołeczne
Projekt Praktykant

We współpracy z Zespołem Szkół Handlowo- Ekonomicznych w sklepie bi1 w Białymstoku, organizujemy praktyki uczniowskie

Miesięczny staż uczniów  odbywa się zgodnie z programem praktyk opracowanym wspólnie ze Szkołą.

Uczniowie przez cztery tygodnie mają możliwość zapoznania się z pracą na następujących działach handlowych: bazar zewnętrzny, tekstylia, przyjęcie towaru, PGC.

W 2017 r. jedna z naszych praktykantek podjęła pracę w okresie wakacyjnym. Zyskaliśmy na ten czas wartościowego, zaangażowanego pracownika.

Osobą odpowiedzialną za projekt z ramienia Sklepu bi1 jest Sylwia Zajączek -Menedżer Recepcji .

image
Wybrane działania
  • Przedszkole w  Rzeszowie Dzieci z lokalnego przedszkola wykonały ozdoby, które następnie zawiesiły na choince. Zaprosiliśmy je również do odwiedzenia naszej piekarni, aby zobaczyły jak wygląda produkcja chleba
  • Fundacja Felineus w Rzeszowie Jako market podjęliśmy współpracę z Fundacją Felineus, która prowadzi schronisko dla bezdomnych kotów. Razem przeprowadzaliśmy zbiórkę karmy połączoną z animacjami i zabawami dla dzieci (studio fotograficzne, warsztaty plastyczne )
  • Przychodnia Medyk, Rzeszów  Przy współpracy z lokalną przychodnią, zorganizowaliśmy bezpłatne badania ciśnienia tętniczego dla naszych klientów seniorów
  • Fundacja „Okaż Serce Dzieciom i Os. Niepełnosprawnym” z Rzeszowa Umożliwiamy zbiórkę funduszy na dofinansowanie  obiadów, podręczników, zielone szkoły dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły
  • „Fundacja Dziewczynka z zapałkami” z Rzeszowa  Poprzez akcję baśniowej sprzedaży zapałek wspieramy finansowo dzieci w trudnej sytuacji materialnej
  • „Caritas” w Rzeszowie Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy organizujemy zbiórkę darów dla rodzin potrzebujących
image
Działania cykliczne
  • Szkoła Muzyczna w Raciborzu od 3 lat współpracujemy ze Szkołą Muzyczną – w okresie przedświątecznym Bożonarodzeniowym organizujemy koncert uczniów Szkoły na terenie galerii
  • Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu młodzież z ośrodka na terenie naszej galerii prowadzi zbiórkę słodyczy dla najmłodszych dzieci Uczestnicy przebierają się za klaunów, zapewniając dzieciom atrakcje. Akcja odbywa się przed Dniem Św. Mikołaja .
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Raciborzu dwa razy do roku, przed Świętami Wielkanocnymi oraz Bożym Narodzeniem, na terenie naszej galerii handlowej sprzedawane są rękodzieła osób z niepełnosprawnościami, współpraca trwa już kilka lat
  • Starostwo Powiatowe w Raciborzu I Urząd Miasta Racibórz  przekazujemy środki na zorganizowanie wydarzenia „DNI RACIBORZA” oraz Memoriału im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego.
image